fredag 21 juli 2017

Som zvedavý na najdrahšie strelnici na svete, hovorí šampión Kostelecký

Na východ zamieril Kostelecký v roku 2008 do Číny, vtedy sa vracal so zlatom. A teraz znovu - tentoraz do azerbajdžanskej metropoly Baku, na úvodný ročník Európskych hier. Športový strelec Kostelecký začne svoje súťaže v utorok a bude to podľa všetkého v areáli, ktorý má jednoduché ciele: uchvátiť a okúzliť.

"Bude to taká malá európska olympiáda a čo sme videli strelnici, vyzerá moc krásne. Nainvestovali do nej veľké peniaze, údajne mala stáť 120 miliónov eur, "prekvapuje Kostelecký astronomickou čiastkou.

Prvý špecialita? "Namiesto normálne trávy je tam umelá," opisuje jedna z hviezd slovenskej výpravy pre Baku. "Čo sa týka pozadia, vyzerá to na skoro ideálne parametre.Uvidíme, ako všetko ovplyvní počasie; vraj tam často fúka, čo je pre n� �s problém. Ale aj tak čakám vysoké nástrel a môže napríklad padnúť aj svetový rekord. "

Vôbec by to na noblesnú strelnici mohli byť zaujímavé dni. Už preto, že víťaz automaticky získava bonus v podobe postupu na olympiádu do Ria.

"Toto určite dali cielene. Inak veľa ľudí by zvažovala, či sa zúčastniť, "usudzuje Kostelecký. Jeho ambície? "V našom športe sa nedá veľa plánovať, špička je strašne široká; bude tu tridsať najlepších ľudí z Európy a zlato môže mať mať ktokoľvek. Môžete skončiť posledná aj prvé.My strelci vždy ideme podať čo najlepší výkon - a potom sa pozrieme, koľkí sme. "

Kostelecký, ktorého slávny triumf v čínskom daždi v roku 2008 náhle vyslal medzi všeobecne známe športovcov, je matadorom výpravy pre Baku. Vekom i skúsenosťami. Poznať to išlo napríklad vo chvíli, keď zvažoval (ne) účasť na otváracom ceremoniáli.

"Bol som na štyroch o lympiádach, ale nikdy na začatie. Buď sme začínali hneď deň potom, alebo sme prileteli neskôr ako do Londýna, "zaspomínal muž, ktorého vek od mája začína štvorkou:" V štyridsiatich rokoch už toho človek moc nehľadá.Navyše mám doma dve malé deti a ak by som to mohol vymeniť za spánok, asi by som radšej zostal v dedine a pustil si televíziu, "usmial sa; kľúčové samozrejme bolo hlavne to, aby mu začatia nenarušilo prípravu.

Nakoniec ale neodolal - a pred 68 tisíckami divákov si odbil premiéru…"Bolo to dobré, malo to atmosféru," ocenil Kostelecký dvojhodinovú show, ktorá vyvrcholila vystúpenie svetoznámej speváčky Lady Gaga (viac tu)

Keď bola reč o zlatom Pekingu, Baku bude podobné nielen letom na východ a časovým posunom. Rovnako pred siedmimi rokmi sa totiž riešilo, že usporiadateľská krajina čelí kritike za porušovanie ľudských práv.

"Už keď bola olympiáda v Pekingu, pýtala sa ve� �a ľudí.Ťažko sa na to odpovedá, "váži slová. "Môže nás mrzieť, že sa tam deje niečo také, ale nie je našim cieľom sa k tomu nejako vyjadrovať; do Azerbajdžanu sme prišli športovať. Ono taky môžeme povedať, že sa ľudské práva porušujú aj v Českej republike. "

Krédo má jasné: za športovca majú hovoriť predovšetkým výsledky. V Pekingu Kostelecký "hovoril zlatú rečou" a ak by to teraz zopakoval, čaká ho budúci rok piaty olympijský karneval.


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar